Na festivalu duchovní hudby zněly varhany

V sobotu 27. května 2017 se v kostele Stětí sv. Jana Křtitele ve Velké Bystřici u Olomouce konal Festival duchovní hudby „Chvalte Hospodina“ – hudební poselství P. J. Olejníka. Sedmý ročník festivalu, který vznikl po smrti tohoto významného kněze a skladatele liturgické hudby, byl tentokrát věnován varhanní hudbě, protože i P. J. Olejník byl aktivním varhaníkem a měl několik žáků, které učil hře na varhany při slavení liturgie.

Pozvání přijali Vladimír Pavlík, Markéta Prokopovičová, Jan Gottwald, František Tomek  a Otec Jakub Vavrečka.

Vladimír Pavlík, absolvent Lidové konzervatoře v Ostravě, který je varhaníkem ve Velké Polomi a Dolní Lhotě u Ostravy, přednesl skladby N. Bruhnse: Preludium e moll, J. S. Bacha: chorál „Nun komm‘ der Heiden Heiland“ a F. Mendelssohna-Bartholdyho: Sonátu č. 2 c moll.

Markéta Prokopovičová, absolventka Konzervatoře Evangelické akademie v Olomouci a posluchačka JAMU v Brně, přednesla skladby J. S. Bacha: Preludium a fugu h moll, A. Dvořáka: Biblickou píseň č.2, G. F. Händela: „Ombra mai fu“ z opery Xerxes a R. Schumana: Šest studií v kánonické formě č. 2.  U skladeb A. Dvořáka a G. F. Händela doprovodila zpěv Františka Tomka, absolventa Konzervatoře Evangelické akademie v Olomouci a posluchače Fakulty umění Ostravské univerzity, který je současně varhaníkem a sbormistrem ve Velkém Újezdě.

Jan Gottwald, absolvent konzervatoře v Brně a v Ostravě (varhany, klavír, cemballo, dirigování, řízení sboru a zpěv), Masarykovy Univerzity v Brně (muzikologie), Univerzity Palackého v Olomouci (teologie) a řady mistrovských kurzů, který působí jako koncertní a chrámový varhaník, regenschori papežské basiliky minor na Svatém Kopečku u Olomouce, sbormistr, dirigent, hudební skladatel, pedagog a v neposlední řadě organolog olomoucké arcidiecéze, přednesl skladby F. Schmidta: mezihra Notre-Dame, Z. Fridricha: Tři varhanní preludia (k nedožitým 90. narozeninám tohoto významného olomouckého organologa a pedagoga) a vlastní varhanní improvizaci na skladbu „Svatý Michaeli“ od P. J. Olejníka.

Slavnostní mše svatá, kterou sloužil Otec Jakub Vavrečka, doprovodil zpěvem Chrámový sbor Velká Bystřice. Mše svatá byla sloužena k Panně Marii, a proto při ní zazněly liturgické skladby z mariánských proprií (Panny Marie Karmelské, Panny Marie Královny a Panny Marie Růžencové), Česká mše z Andělské Hory a modlitba Zdrávas Královno od P. J. Olejníka.

Vladimír Pavlík

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..