Novinka – Nedělní graduál

Vydání Nedělního graduálu se oproti našemu původnímu plánu zpozdilo zhruba o jeden rok. Důvodem bylo obtížné pořizování nahrávek zpěvů, které byly pro zúčastněné sbory a scholy většinou nové a neznámé (na rozdíl od jiných graduálů). Dalším důvodem byly problémy s financováním nákladu, protože jeho návratnost je několik let a do vyprodání celého nákladu jsou finanční prostředky blokovány. V neposlední řadě to bylo způsobeno pečlivou jazykovou, notační a grafickou korekturou.

Publikace nabízí propria pro liturgické mezidobí, které se může zdát méně významné než ostatní příležitosti liturgického roku. Nicméně se jde na samu podstatu Kristova učení, což svou hloubkou dokazují liturgické texty i jejich hudební zpracování. Můžeme si všimnout, že mnoho antifon je zhudebněno vícekrát (neznáme přesný důvod, zda to byl záměr autora, nebo prosté opomenutí toho, že antifona již byla zhudebněna dříve). Někdy máme k dispozici jednohlasou i čtyřhlasou verzi antifony a jindy máme k dispozici zhudebnění starších (dnes nepoužívaných) liturgických textů. Vzhledem k tomu, že uprostřed práce na Nedělním graduálu si náš Pán povolal otce Josefa Olejníka k sobě, zůstalo toto dílo nedokončeno. Naštěstí se podařilo dílo zkompletovat z jiných zhudebněných antifon, které se svým obsahem velice blíží původním liturgických textům.

Nedělní graduál je obsáhlý soubor zpěvů pro nejdelší liturgické období, které je možno provádět sólově, s jednohlasým sborem (scholou) či smíšeným sborem bez ohledu na verzi zápisu. P. Josef Olejník nejprve skládal jednohlasé zpěvy s doprovodem varhan, ale když měl k dispozici smíšený sbor, upravil zpěvy pro smíšený (či jiný) sbor. Později skládal antifony přímo v úpravě pro smíšený sbor. Je tedy možný i opačný postup, tj. aplikovat antifonu upravenou pro smíšený sbor na jednohlasý zpěv s doprovodem varhan.

Rozhodli jsme se vydat dohledatelná schémata pro aleluiatický zpěv před evangeliem, jejichž autorem je P. Josef Olejník, nicméně nabízíme alelujatické zpěvy také od jiných autorů (nebo gregoriánský chorál). Aby bylo možné tato schémata zpívat při libovolné neděli v mezidobí, jsou u varhanního doprovodu vloženy texty zpěvů před evangeliem na samostatných listech.

Vladimír Pavlík

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..