Svatocecilské novinky 2019

Jako každý rok kolem svátku sv. Cecilie, i letos pořádala jednota Musica Sacra všechny varhaníky, chrámové zpěváky a hudebníky na 24. Svatocecilské setkání v Brně. Další informace, program a notový materiál najdete na webu musicasacra.cz. Sluší se však zmínit, že vyšlo třetí doplněné vydání publikace Příručka pro varhaníky od autorské dvojice Karel Cikrle – Jiří Sehnal, která se mj. zamýšlí i nad hudbou po Druhém vatikánském koncilu a zmiňuje tak skladatele Olejníka, Břízu či Korejse.

Přibližně rok je spuštěna sekce Liturgická hudba na portálu liturgie.cz. Obsahuje např. přehled církevních nařízení o chrámové hudbě a zpěvu, seznam notového materiálu pro liturgii i publikace k dalšímu rozvoji a vzdělávání, rozebírá bohoslužbu z pohledu hudebníka a nabízí i rozcestník k praktickým kurzům v rámci celoživotní formace.

Tak jako většina webu se však nejedná o hotový produkt, ale postupně rozrůstající se portál ku pomoci všem liturgicky činným. Redakce jistě uvítá i Vaše podněty.

Přejít na liturgický portál –> http://www.liturgie.cz/liturgicka-hudba/

Nejvíce Vás však zajímá, kdy konečně vyjde slibovaný Nedělní graduál. Dobrou zprávou je, že při včerejším setkání s panem Pavlíkem přislíbil otec arcibiskup Jan Graubner podporu jak tohoto graduálu (leden 2020), tak také připravovaných publikacích, které však nyní na trhu chybí, a to Žaltář ve dvou svazcích (2021) a Velikonoční graduál (2021). V minulých letech už takto podpořil např. Obřadní graduál či Sváteční graduál.

Přestože je vznik těchto publikací z velké části zásluhou řady nadšených dobrovolníků (od sazby po nahrávání), nevyhneme se nákladům, které je třeba zaplatit. Informace o možnostech podpory najdete na stránce Připravované.

Radost pod stromeček si tedy ještě neuděláme, ale v novém roce bude náš repertoár opět o něco bohatší. A na ochutnávku přikládáme nahrávku antifony z nedávné slavnosti Ježíše Krista Krále, kterou v novém Nedělním graduálu najdete pod číslem 507.

Kristus vítězí, Kristus kraluje

Foto: archiv Musica Sacra

Ondřej Talaš a Vladimír Pavlík

1 komentář: „Svatocecilské novinky 2019

  1. Opět pozdě jako vždy. Sv. Cecilie bylo 22. listopadu. jako u Panny Marie Fatimské. Půl roku po skončení oslav sto let Fátimy. Zkuste pracovat operativně. To je jako když já já jako varhanik budu hrát o popeleční středě,Narodil se Kristus Pán.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..