Odhalujeme Boží tajemství skrze hudbu

Tradiční Svatocecilské setkání, které pořádá jednota Musica sacra, se letos konalo v sobotu 19. 11. 2016 v brněnské katedrále sv. Petra a Pavla. Krátký report nám přináší pan Vladimír Pavlík, varhaník z Velké Polomi:

svcecilske-setkani-2015-19

„Po mši svaté jsem měl možnost prezentovat nově vydaný Sváteční graduál pro účastníky setkání. Připomněl jsem osobnost P. Josefa Olejníka, jehož zhudebněné liturgické texty – propria vydáváme postupně v pěti graduálech. Navázal jsem na promluvu otce biskupa Vojtěcha, který hovořil o tom, že my, chrámoví hudebníci, odhalujeme Boží tajemství skrze hudbu. Přesně to nám jedinečným způsobem předal P. Josef Olejník ve svém díle.

Svěřil jsem se také s některými myšlenkami z dopisu, který jsem obdržel od Tobiáše Kučery (zakladatel Scholy OP u dominikánů v Olomouci):

Když jsme jednou vybírali na studentskou mši písně ke sv. Kateřině, přinesla mi vedoucí scholy Jana Synková část Vašeho chystaného Svátečního graduálu, a já si najedou uvědomil, že se ke mě dostal poklad. Když jsme se postupně k jednotlivým svátkům v roce (nebo podle evangelia) učili propria pro smíšený sbor (studentské mše doprovázíme jen zpěvem bez varhan), začala se mi ukazovat krása Olejníkova rukopisu. Nejen mě, ale i ostatní ve schole Olejníkovo dílo velice zaujalo. Lidé z farnosti nám často děkují. A teď nemyslím jen formální děkování za krásné zpívání. Děkují nám za doprovod, který jim pomáhá k modlitbě a povznesení liturgie…

Po mši svaté a krátkém koncertě sboru Ensemble Versus pod vedením Mgr. Vladimíra Maňase, Ph.D. jsme měli neformální setkání na brněnském biskupství, kde jsem měl možnost se setkat přímo s varhaníky a vedoucími schol a sborů. Obdržel jsem negativní připomínku od staršího pána, protože ve vydávaných graduálech nerespektujeme původní zápis zpěvů od P. J. Olejníka (žalmové texty). Snažil jsem se vysvětlit, že smyslem kritického vydání díla P. Josefa Olejníka je důsledná aplikace pravidel zpěvů žalmů, která se ustálila až ke konci autorova života, a také použití současných překladů žalmů od ThDr. Václava Bognera, které se při současné liturgii používají. Cílem je odstranit určitý zmatek, který ve všech dosavadních vydáních zpěvů od P. Josefa Olejníka panuje. Že to bude trochu bolet, je zřejmé – podobná situace vznikla po vydání jednotného Kancionálu, kde také došlo k úpravě archaických a pro mladé lidi nesrozumitelných textů. Dnes je Kancionál zaveden a nikomu to nečiní nějaké problémy.

Na druhou stranu jsem přijal pozitivní ohlasy na nově vydávané dílo P. Josefa Olejníka a také na naše stránky, kde je možné se dozvědět množství užitečných informací, včetně ukázek zpěvů i notového zápisu. Někdo si stáhne např. proprium ke sv. Martinu, aby ho nacvičil s místním sborem mladých lidí ke slavnostní poutní mši svaté, jiný si pořídí graduály, aby z nich mohl místní sbor zpívat čtyřhlasně, když ve farnosti nemají varhaníka…“

Zdroj fota a další informace: http://www.musicasacra.cz/

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..